вівторок, 14 квітня 2015 р.

Відокремлені підрозділи громадського об’єднання
Громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.
Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи може мати відокремлені підрозділи, які утворюються за рішенням відповідного керівного органу громадського об'єднання згідно із статутом.
Відокремлені підрозділи громадського об’єднання не є юридичними особами, крім випадків, передбачених Законом України «Про громадські об’єднання» (далі-Закон) .
Відокремлені підрозділи громадського об’єднання утворюються та здійснюють свою діяльність на основі статуту громадського об’єднання.
Відокремлені підрозділи громадського об’єднання зі статусом юридичної особи можуть мати своє положення, якщо це передбачено статутом громадського об’єднання. Положення про відокремлений підрозділ громадського об’єднання містить інформацію про найменування відокремленого підрозділу, назву керівних (та в разі потреби контролюючих) органів, порядок обрання (призначення), строк повноважень, перелік повноважень керівних (та в разі потреби контролюючих) органів. Положення про відокремлений підрозділ громадського об’єднання не може суперечити законам та статуту громадського об’єднання.
Відомості про утворені відокремлені підрозділи громадського об'єднання подаються до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання.
Відомості подаються у формі реєстраційної картки (форма № 5), яка повинна містити такі дані:
1) ідентифікаційний код громадського об'єднання як юридичної особи;
2) повне найменування відокремленого підрозділу;
3) місцезнаходження відокремленого підрозділу;
4) прізвище, ім'я та по батькові керівника відокремленого підрозділу, його реєстраційний номер облікової картки платника податку;
5) місцезнаходження реєстраційної справи громадського об'єднання.
До реєстраційної картки про створення відокремленого підрозділу додається рішення керівного органу громадського об'єднання про створення відокремленого підрозділу. Форму реєстраційної картки про створення відокремленого підрозділу громадського об'єднання затверджує Міністерство юстиції України.
Повідомлення про закриття відокремленого підрозділу громадське об'єднання подає до уповноваженого органу з питань реєстрації за місцезнаходженням громадського об'єднання за формою, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 14 грудня 2012 року № 1842/5.
На вимогу п.8 Прикінцевих та перехідних положень Закону місцеві осередки всеукраїнських організацій, зареєстровані до 01.01.2013 року із статусом юридичної особи, за рішенням керівних органів всеукраїнських організацій мали бути позбавлені такого статусу.
4 липня 2014 року Верховна Рада України внесла зміни до ЗУ «Про громадські об’єднання» щодо забезпечення діяльності всеукраїнських громадських об’єднань і надала право вищим керівним органам всеукраїнських громадських організацій приймати рішення про збереження за місцевими осередками статусу юридичної особи або про припинення місцевих осередків як юридичних осіб . Статути цих осередків мають бути приведені у відповідність протягом 5 років з дня введення Закону в дію.
Рішення про зміну складу керівних органів, статутів (положень), місцезнаходження а також рішення про припинення діяльності місцевих осередків всеукраїнських організацій, приймаються в порядку, визначеному ЗУ «Про громадські об’єднання».
Уповноваженим органом з питань реєстрації місцевих осередків всеукраїнських громадських організацій, які діяли із статусом юридичної особи на день введення цього Закону в дію, є відповідний орган, в якому зберігається реєстраційна справа місцевого осередку.
У разі прийняття вищим органом управління всеукраїнської (міжнародної) громадської організації рішення про припинення своїх місцевих осередків як юридичних осіб правонаступником майна, активів та пасивів таких осередків є відповідна громадська організація.
Т.Охмак,
головний спеціаліст реєстраційної служби Солонянського районного управління юстиції