вівторок, 30 червня 2015 р.

Вимоги до статуту громадського об"єднання
1 січня 2013 року введено в дію Закон України «Про громадські об’єднання» (далі – закон), який запровадив нові підходи до створення та реєстрації громадських організацій та громадських спілок (далі – громадські об’єднання).
Відповідно до статті 1 Закону, громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.
Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.
Будь-яке громадське об’єднання повинно мати Статут.
Відповідно до статті 11 Закону, статут громадського об’єднання має містити такі відомості:
1) найменування громадського об’єднання та за наявності – скорочене найменування;
2) мету (цілі) та напрямки його діяльності;
3) порядок набуття і припинення членства ( участі) у громадському об’єднанні, права та обов»язки його членів( учасників);
4) повноваження керівника вищого органу управління, інших органів управління ( далі – керівні органи) громадського об’єднання, порядок їх формування та зміни складу, термін повноважень, а також порядок визначення особи, уповноваженої представляти громадське об’єднання та її заміни ( для громадських об’єднань, що не мають статусу юридичної особи);
5) періодичність засідань і процедуру прийняття рішень керівними органами громадського об’єднання, у тому числі шляхом використання засобів зв’язку;
6) порядок звітування керівних органів громадського об’єднання перед його членами (учасниками):
7) порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності керівних органів громадського об’єднання та розгляду скарг;
8) джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна громадського об’єднання;
9) порядок створення, діяльності та припинення діяльності відокремлених підрозділів громадського об’єднання ( у разі їх створення громадським об’єднанням, яке має намір здійснювати діяльність за статусом юридичної особи);
10) порядок внесення змін до статуту;
11) порядок прийняття рішення щодо саморозпуску або реорганізації громадського об’єднання, а також щодо використання його коштів та іншого майна, що залишилося після саморозпуску, - для громадського об’єднання, яке має намір здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи.
У статуті можуть бути передбачені і додаткові положення щодо утворення, діяльності та саморозпуску чи реорганізації громадського об’єднання, що не суперечать закону.
Прикінцевими та перехідними положеннями Закону передбачено безоплатну процедуру внесення змін до статутів громадських організацій, спілок, легалізованих на день введення цього Закону в дію шляхом реєстрації або повідомлення про заснування, протягом п’яти років з дня введення його в дію.
Для приведення статутних документів у відповідність до Закону, зареєстрованим громадським об’єднанням необхідно:
- прийняти рішення про скликання вищого органу управління громадського об’єднання;
- провести засідання вищого керівного органу управління громадського об’єднання;
- розглянути питання внесення змін до статуту та доповнити статут відомостями, наявність яких визначає стаття 11 Закону.
Після оформлення необхідних документів, громадське об’єднання повідомляє уповноважений орган з питань реєстрації, в якому знаходиться реєстраційна справа громадського об’єднання про прийняті зміни до статуту.